Past Medalists

Past USA IBC Medalists:  Competitions I-X, 1979-2014

USA IBC I, 1979: Senior DivisionGold, Lubomir Kafka, Czechoslovakia; Silver, Jana Kurova, Czechoslovakia; David McNaughton, USA; Yanis Pikieris, Venezuela; Bronze, David Bombana and Paola Cantalupa, Italy; Gregory Osborne, William Starrett, Jo Ann McCarthy, Bronwyn Thomas and Dennis Marshall, USA;  Libor Vaculik, Czechoslovakia; Estuko Adachi, Japan; Best Senior Couple, Jana Kurova and Lubomir Kafka, Czechoslovakia; Junior Division – Gold, Koenraad Onzia, Belgium; Silver, Julian Montaner, Jessica Funt and Deirdre Carberry, USA; Bronze, Owen Montague, Canada; Gretchen Newburger, USA; Best Junior Couple: Jessica Funt, USA, and Koenraad Onzia, Belgium

 

USA IBC II, 1982: Senior Division – Gold, Janie Parker, USA; Silver, Kathy Thibodeaux and William Pizzuto, USA; Alexi Zubiria, Venezuela; Li Cunxin, China; Bronze, Carla Stallings, Rachel Beard and Mark Lanham, USA; Mami Inamura, Japan; Zhang Wei Qiang, China; Marek Stasiewicz, Poland; Best Senior Couple, Janie Parker and William Pizzuto, USA; Junior Division – Gold, Gina Gail Hyatt, West Germany; Silver, Katherine Healy, USA; Pablo Savoye, France; Pierre Quinn, Canada; Bronze, Brigitte Martin, Canada; Special Jury Award, Wang Qifeng, China

 

USA IBC III, 1986: City of Jackson Grand Prix, Nina Ananiashvili and Andris Liepa, USSR; Senior Division – Gold,  Kiki Lammersen, West Germany; Vadim Pisarev, USSR; Oliver Matz, East Germany; Silver: Sian Stokes, Australia; Bronze, Daniel Meja and Sarah Green, USA; Jeremy Ransom, Canada; Tibor Kovats, Hungary; Best Senior Couple, Alexandra Kolpin and Henrietta Muus, Denmark; Junior Division – Gold, Jennifer Gelfand and Edward Stierle, USA; Silver, Bart De Block, Belgium; Zoltan Solymosi, Hungary; Bronze, Christina Gallardo, Venezuela; Frederic Gafner, Switzerland; Special Jury Award, Helena Ross, USA

 

USA IBC IV, 1990: City of Jackson Grand Prix, Jose Manuel Carreño, Cuba; Senior Division – Gold, Martha Butler, USA; Silver, Pierre Quinn, Canada; Luis Ortigoza, Argentina; Simona Noja, Romania; Bronze, Toomas Edur, Irma  Nioradze and Vladimir Malakhov, USSR; Irma Morales, Mexico; Best Senior Couple, Age Oks and Toomas Edur, USSR; Junior Division – Gold, Diana Enid Perez, USA; Silver, Irina Dvorovenko, USSR; Bronze, Lauren Gelfand, USA; Morihiro Iwata, Japan; Best Junior Couple, Alice Lau and Boyd Lau, Canada; Choreography Award: Ben Stevenson; Choreography Achievement Award: John Alleyn; Joffrey Award, Stephane Elizabe, France; Special Jury Award, Lauren Anderson, USA; Tamas Solymosi, Hungary; Best Non-Competing Partner, Carole Arbo, France; Special Coaching Award, Laura Alonso, Cuba; Marguerite Amilita Hoffman Memorial Ballet Scholarships for Junior Finalists, First Place, Elizabeth Gaither, Rennie B. Mirro, USA; Second Place, Reagen Messer, Stephanie Walz, USA; Third Place, Simon Ball, Katherine Lydon, USA

 

USA IBC V, 1994: City of Jackson Grand Prix, Johan Kobborg, Denmark; Senior Division – Gold, Dai Sasaki, Japan; Silver, Yury Yanowsky, Spain; Marina Antonova, Russia; Beate Vollack, Germany; Bronze, Igor Antonov, Ukraine; Alexandra Kolton and Tiekka Schofield, USA; Mariko Miyauchi, Japan; Best Senior Couple, Marina Antonova, Russia, and Igor Antonov, Ukraine; Junior Division – Gold, Zenaida Yanowsky, Spain; Simon Ball, USA; Silver, April Ball, USA; Kusha Alexi-Angst, Switzerland

 

USA IBC VI, 1998:  Senior Division – Gold, Anna Antonicheva, Russia; Rasta Thomas, USA; Silver: Ruta Jezerskyte, Lithuania; Dmitri Belogolovtsev, Russia; Bernard Cortot de Bouteiller, France; Bronze, Ji Young Kim, South Korea; Luis Serrano, Cuba; Junior Division – Gold,  Adrienne Canterna, USA; Rolando Sarabia Oquendo, Cuba; Silver, Renata Pavam Maia, Brazil; Yosvani Ramos Fontes, Cuba; Bronze, Julia Polgorodnik, Ukraine; Melissa Wishinski, USA; Yusuke Osozawa, Japan; Friedemann Vogel, Germany; Joffrey Award, Lénaïg Guégan, France; Jury Award, Nao Sakuma, Japan; Felipe Diaz Gomez, Colombia; William Como Dance Magazine Scholarship, Maria Bystrova, USA; Scholarship in Honor of Richard Philp, Shingo Yoshimoto, Japan; Capezio Choreography Award, Ivonice Sate for “Shogun”

 

USA IBC VII, 2002:  Senior Division – Gold, Wu Haiyan, China; Silver, Li Jun, China; Sarah Lamb, USA; Bronze, Mikhail Ilyin, Russia; Katia Carranza, Mexico; Best Senior Couple, Eve Andre and Sergei Upkin, Estonia; Junior Division – Gold, Joseph Phillips, USA; Silver, Danny Tidwell and Sarah Kathryn Lane, USA; Bronze, Yudai Fukuoka, Japan; Yang Jiao, China; Sang Yi Han, South Korea; Pointe Magazine Choreography Award, Wang Yuanyuan; Robert Joffrey Award of Merit, Emi Hariyama, Japan; Jury Award of Encouragement, Agnieszka Szymanska, Poland; Troy Schumacher, USA; HeinzBoslBallet Foundation Scholarships, Keigo Fukuda, Japan; Michelle Carpenter, USA; Dance Magazine Scholarship, Eun Ji Ha, South Korea; WorldCom Scholarship, Zhang Jing, China; Jury Award, Melissa Hough and Ashley Canterna, USA.

 

USA IBC VIII, 2006: Senior Division – Gold, Daniil Simkin, Germany; Misa Kuranaga, Japan; Silver, Brooklyn Mack, USA; Jurgita Dronina, Lithuania; Bronze, Joseph Gatti, USA; Masayoshi Onuki and Yui Yonezawa, Japan; Best Senior Couple, Davit Karapetyan, Armenia, and Vanessa Zahorian, NCP; Junior Division – Gold, Isaac Hernandez, Mexico; Silver, Denys Cherevychko, Ukraine; Sae-Eun Park, South Korea; Bronze, Jeffrey Cirio, Christine Shevchenko, USA; Kayo Sasabe, Japan; Best Junior Couple, Mathias Dingman and Sasha DeSola, USA; Choreography Award, Ben Lida; Robert Joffrey Award of Merit, Markja Kicevska, Macedonia; Jury Award of Encouragement, Ryo Izawa, Japan; Zherlin Ndudi, Ukraine; Francesca Dugarte, Venezuela; Caitlin Valentine, USA; Ballet International Award, Isaac Hernandez, Mexico; The  Heinz-Bosl-Ballet Foundation “Great Hope Prize 2006,” Toshiro M. Abbley, USA

 

USA IBC IX, 2010: Senior Division – Gold, Cao Shuci, China; Silver, Candice Adea, Philippines, Kosuke Okumura, Japan; Bronze, Kyohei Yoshida and Maki Onuki, Japan; Zhang Xi, China; Best Senior Couple, Cao Shuci and Zhang Xi, China; Junior Division – Gold, Marcelino Sambé, Portugal; Ji Young Chae, South Korea; Silver, Ki-Min Kim, South Korea; Fumi Kaneko, Japan; Alys Shee, Canada; Bronze, Derek Dunn, USA; Mariana Layún Prado, Mexico; Best Junior Couple, Ji Young Chae and Ki-Min Kim, South Korea; Choreography Award, Caterina Moreira; Capezio Award, Guixien Chu, Chinese Taipei; Ekaterina Oleynik, Belarus; Robert Joffrey Award of Merit, Seo-Hye Han, South Korea; Jury Award of Encouragement, Esteban Hernandez, Mexico; Amanda Gomes, Brazil

 

USA IBC X, 2014: Senior Division – Gold, Jeong Hansol, South Korea; Shiori Kase, Japan; Silver, Byul Yun, South Korea; Tamako Miyazaki, Japan; Irina Sapozhnikova, Russia; Bronze, Aaron Smyth, Australia; Ivan Duarte, Brazil; Ga-Yeon Jung, South Korea; Best Senior Couple, Ga-Yeon Jung and Ji Seok Ha, South Korea; Junior Division – Gold, Taiyu He, China; Gisele Bethea, USA; Silver, Jinsol Eum, South Korea; Mackenzie Richter, USA; Bronze, Gustavo Carvalho, Brazil; Yasmin Lomondo, Brazil; Paulina Guraieb Abella, Mexico; Best Junior Couple, Yasmin Lomondo and Gustavo Carvalho, Brazil; Choreography Award, Nicholas Blanc; Jury Awards of Encouragement, Yui Shi, China; Romina Contreras, Chile; Robert Joffrey Award of Merit, Daniel Alejandro McCormick-Quintero, Mexico

Ballerina on black background

Join our mailing list for USA IBC news updates, or make a donation.

Sign Up Donate Now

I am looking for..